06 - ZAKAJ BITI KATOLIČAN

Odkrivanje Cerkve, ki jo je ustanovil Jezus.
Cerkev ni časovni stroj, kljub temu pa nas želi uvajati in doživljati najpomembnejše trenutke v zgodovini vsega človeštva in odrešenjskega načrta, ki nam ga je Bog pripravil, po svojem sinu Jezus Kristusu. (Božič, velik noč, vnebohod, binkošti, itd.)

Vstopna molitev: Zmoli molitev (IZBRANI, na strani 49).
Gre za odlomek iz Janezovega evangelija, ki opisuje kako Jezus moli za nas. Ej, a ni to čudovito, da Jezus moli zate. Moli tudi ti, za prijatelje, za starše, za ves svet, in da bi prenehala korona in vojne po svetu. Pridruži se miljonom otrok, ki molijo za mir v Ukrajini, na pobudo papeža Frančiška. Zmoli en del rožnega venca, to je pet desetk.

Zagrizi: Časovni stroj
Preberi zgodbo (IZBRANI, na strani 50).
1. Kaj imata skupnega časovni stroj in Katoliška Cerkev? Kaj nam pomaga doživeti Cerkev?

2. Kdo je to »rojen katoličan« - "credo catholic"? (0:07)
3. Ali želiš biti katoličan? Kaj to sploh pomeni? Kaj pravi diakon Harold Silvers?
4. Verujemo v kakšno Cerkev (štiri značilnosti)? (1:41)

Cerkev je ena
5. Kaj pomeni, da je Cerkev ENA? Kdo jo je ustanovil? (5:08)
6. Kdo je ustanovil protestantske cerkve? (5:15) Poišči na spletu, kako je nastala anglikanska cerkev?
7. Komu je Jezus izročil vodenje Cerkve in ga poimenoval »skala« in mu izročil »ključe nebeškega kraljestva«?

Cerkev je apostolska in katoliška
8. Kdo so nasledniki apostolov? (0:19)
9. Kdo je naslednik apostola Petra? (0:32)
10. Kaj je naloga učiteljstva ali magisterija Cerkev? (1:01)
11. V katerih stvareh papež sam, ali skupaj s škofi, uči nezmotljivo, to je z avtoriteto Jezusa in garancijo Svetega Duha? (1:41-2:23)
12. Kako moramo poslušati učiteljstvo Cerkve? (2:38-2:45)
13. Kaj pomeni katoliška Cerkev? (2:50)
14. Kaj je rekel sv. Ignacij Antiohijski o Cerkvi? (3:03)

Cerkev je sveta
15. Kako je lahko Cerkev sveta, če pa jo sestavljamo ljudje, ki smo grešniki? (1:24-1:38)

Cerkev je sveta in grešna, Cerkev je vidna in nevidna, naravna in nadnaravna. Lepo to pokaže film: The veil is removed (Tančisa je razkrita) The Veil Removed - Film
16. Kar Cerkev uči je: (0:47)
                a) _____________________________________
                b) _____________________________________
                c) _____________________________________
17. Cerkev ima dve stvarnosti, kateri? (1:43)
18. Kdo vodi Cerkev iz nevidne resničnosti  (1:46) in kdo predstavlja nevidno resničnost = stvarnost Cerkve? (2:05-2:56)

PREBERI ZGODBO SVETNICE JUNAKINJE TEDNA, (IZBRANI, na strani 54)
Sveta Terezija Benedikta od Križa
19. Pri katerih letih je Edith Stein, kasneje dobila redovno ime s. Terezija Benedikta od Križa, postala ateistka, kaj je bila prej in kaj potem?
20. Kaj je s. Terezija prosila papeža Pija XI. v svojem pismu?
21. Kje je umrla s. Terezija?

IZZIV TEDNA
Izmed treh izzivov  (IZBRANI, na strani 55)  izberi enega in ga naredi. O njem napiši kratko poročilo.
A) Vprašaj starše ali katerega drugega odraslega, če je že kdaj občutil Boga v svojem življenju?
B) Na spletu poišči katoliško dobrodelno organizacijo in sodeluj v eni izmed njenih dobrodelnih akcij?
C) Vsi smo del Kristusovega telesa, razmisli, kateri del telesa predstavljaš ti sam, oziroma si želiš biti in zakaj?

Zaključna molitev (IZBRANI, na strani 55)

ZA NA POT
Kratek povzetek celotnega poglavja (IZBRANI, na straneh 56 – 58). Zlasti lepo razloži kaj je to apostolska in katoliška Cerkev. Kaj oz. kdo je/smo Cerkev? Kaj pomeni nezmotljovost in kaj je to kerigma? Odgovor dobiš tudi na vprašanje ali je katoliška vera edina prava vera? (Preberi).